Cinsel Terapi

Cinsel sorunlar kadının, erkeğin ya da her ikisinin de yaşadığı tıbbi, kültürel, psikolojik ve sosyal sorunların doyurucu ve sağlıklı cinsel yaşamı engellemesi sonucunda oluşmaktadır. Cinsel terapi yaşanan cinsel problemleri çözmek üzerine odaklanır.

Cinsellikle ilgil problemler; biyolojik - organik nedenler ve psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Organik nedenler; damar hastalıkları, diyabet, tansiyon, uyuşturucu madde ya da alkol kullanımı, ilaç yan etkileri gibi sıralanabilirken, psikolojik nedenler olarak; partnere ya da ilişkiye dair sorunlar, depresif duygu durumu ve kaygı bozukluğu gözlemlenmektedir.

cinsel terapi

Kişilerin organik veya psikolojik hiçbir problemi olmamasına rağmen cinsellikle ilgili yeterli bilgi ve beceriye sahip olmamaları, cinsel yaşamlarında pek çok sıkıntıya yol açabilir.

Son yıllarda elde edilen verilere göre her 3 kişiden ikisi hayatlarının bir döneminde cinsellikle ilgili sorunlar yaşayabilmektedir. Bu sorunları görmezden gelmek yerine nedenlerini anlamaya çalışmak, cinsel yaşamdaki aksaklıkları çözümlemek için ilk adım olacaktır.

Cinsellikle İlgili Sorunlar Kadınlarda

  • Cinsel isteksizlik
  • Cinselliğe yönelik ilgi kaybı
  • Cinsel açıdan uyarılamama
  • Orgazm olamama
  • Cinsel birleşme sırasında ağrı ya da kasılma
  • Cinsel birleşmenin yaşanamaması

Cinsellikle İlgili Sorunlar Erkeklerde

  • Cinsel isteksizlik
  • Erken boşalmanın olması
  • Boşalmanın zor olması ya da olmaması
  • Sertleşmenin olmaması ya da sürdürülememesi

En sık görülen cinsel sorunlar nelerdir?

Erkeklerde en sık rastlanan cinsel sorunlar; erken boşalma ve sertleşme sorunlarıyken, kadınlarda cinsel isteksizlik, cinselliğe yönelik ilgi kaybı, vajinismus ve orgazm sorunlarına sıkça rastlanmaktadır.

Cinsel Terapi Süreci

Cinsel terapi süreci bireyin terapideki istekliliğine, terapiye olan inancına, partneriyle olan ilişkisine, terapi sürecindeki uygulamaları dikkate alma düzeyine göre değişmektedir.

Cinsel terapi süreci yapılandırılmış bir süreçtir ancak terapide ele alınan durum yalnızca cinsellik değildir ve çiftin ilişkisi üzerine de çalışılmaktadır. Bu sebeple seansların ne kadar süreceği ve seans sıklığı kişiden kişiye ve partnerlere bağlı olarak değişmektedir.

Yukarıda sıralanan konuların tümü cinsel terapide çalışılabilir. Siz de içsel yolculuğunuzda size eşlik edecek bir uzman arıyorsanız, aşağıdaki formdan randevu talep edebilirsiniz.

Randevu Talep Edin

Bilgilerinizi bırakın, en kısa sürede size ulaşalım.

*İsminizi yazın.
*Telefon numaranızı yazın.