Bipolar bozuklukmanik- depresif bozukluk olarak da bilinir. İki ayrı dönemi olan, iki uçlu bir ruhsal bozukluktur. Uçlardan biri mani yani canlılık, diğeri ise depresyon yani çöküş dönemidir.

Bipolar – manik depresyon nedir?

Bipolar bozuklukta, birbirine zıt ve güçlü bu iki devreyi yaşamak, kişinin günlük yaşamında iniş çıkışlar yaşamasına sebep olmaktadır. Hastalığın seyri alevlenme ve sakinleşme dönemleriyle devam eder.

Manik dönem

Mani veya hipo-mani dönemlerinde, kişide alışılmışın dışında bir enerjidaha az uyku ihtiyacıbüyük düşünceleraşırı konuşmaşişirilmiş özgüvensonucunu düşünmedendürtüsel bir şekilde hareket etme (fazla alışveriş, rastgele seks, araç kullanırken aşırı hız, aşırı para harcama), öfke veya hırçınlık gibi durumlar yaşarken, depresif dönemde, bu yaşadıklarının tam tersiyle mücadele etmek zorunda kalır.

Depresif dönem

Depresif duygu durum ve özsaygıda azalmamutsuzlukkaramsarlıkdüşük enerji ve hiçbir şey yapmama isteğiyalnızlıkçaresizlikkronik yorgunlukiştahsızlıkuykuda düzensizlikintihar düşüncelerikonsantrasyonda bozulmalarfiziksel aktivitelere karşı isteksizlikyapılan aktivitelerden eskisi kadar keyif almama bipolar bozukluğun depresyon döneminde ortaya çıkan durumlardır.

Bipolar bozukluk kimlerde görülür?

Bipolar bozukluk, toplumda ortalama olarak % 2-3 civarında görülmektedir. Erkek ve kadınlarda görülme oranı benzerdir, ortalama başlangıç yaşı 20–25 arasındadır.

Kişilerin bu bozukluğu yaşama sebeplerine bakacak olursak genetik etkenlerin 3’te 2 oranında sorumlu olduğu bilgisine rastlanmaktadır. Ayrıca beyindeki hücreler arası iletimdeki bozulmalarındüşünceduygudurumhafıza ve öğrenme üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.

“Travma ve stres bipolar bozukluğu tetikleyebilir”

Sevilen birinin kaybıdoğal afetleristenmeyen iş ya da ev değişimi gibi olaylar, kişinin dönemsel geçişlerini tetikleyebilir ya da ilk hastalık periyodunu ortaya çıkarabilirMevsim değişiklikleri iki uçlu bozuklukta yaşanan geçişleri etkilemektedirBipolar bozukluğa sahip olan kişiler, ilkbahar ve yaz aylarında genellikle manik dönem yaşarkenkış ve sonbahar aylarında sıklıkla depresif duyguduruma geçiş yaşarlar.

Bipolar Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?

İki uçlu bozukluğun tedavisinde, iki basamak olduğu görülür. Bunlar; akut tedavi ve koruyucu tedavidirAkut tedavi, hastalık görülmeye başladığı anda, hızlıca yapılan müdahaledir.

  • Akut tedavi öncelikli olarak hastanın ve çevresindekilerin güvenliğini amaçlarİntihar düşüncelerinin engellenmesimani ve depresyon dönemlerindeki duygudurumun dengelenmesi akut tedavinin içerikleridir. Koruyucu tedavide ise kişinin hastalığı tekrarlamasını önlemek amaçlanır.
  • İlaç tedavisinin hastalıkla mücadelede büyük bir yeri vardırİlaç tedavisiyle birlikte yürütülen psikoterapi süreci, kişiyi dengede tutmada en etkili yöntem olacaktır. Kişinin yaşamını düzene sokmasıalkol- madde kullanımından uzak durmasıstres yönetimi ve olumsuzluklarla baş etme becerisihastalık hakkında doğru bilgi sahibi olması ve ilaç kullanımına gösterdiği özenhastalığın seyrinde yaşanan dalgalanma şiddetini belirleyecektir.

Bipolar bozukluğun erken teşhisi, süreçte yaşanabilecek zorlukları engellemede önemli bir yer tutmaktadır. Ancak bu teşhisin, alanında uzman kişilerce yapılması büyük önem arzetmektedir. Yalnızca terapi desteği değilpsikiyatrik bir destek de gerekmektedir.

Yukarıda sıralanan konuların tümü bipolar – manik depresyon terapisinde çalışılabilir. Siz de içsel yolculuğunuzda size eşlik edecek bir uzman arıyorsanız, aşağıdaki formdan randevu talep edebilirsiniz.