Size nasıl yardımcı olabilirim?
  • Çalışma Saatleri : 09:00 - 21:00

Cinsel Problemler ve Cinsellik

Cinsel problemler hakkında konuşmak günümüzde birçok kişi tarafından hala tabu olarak kabul ediliyor.
Ancak varoluşumuzun bir parçası olarak hayatımızda yer alan cinsellik ile ilgili bilgi sahibi olmak bu alanda yaşanan sorunları azaltacaktır.

Cinsellik nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün ifadesine göre cinsellik; ” fizikselduygusalentelektüel ve sosyal yönlerin kişiliğiiletişimi ve aşkı zenginleştirici etkilerinin bileşiminden oluşur. Herkesin cinsel bilgilere ulaşma ve cinsel ilişkiyi zevk için ya da üreme amacıyla yaşama hakkı vardır. Cinsel bir varlık olarak insanın sadece bedensel değilduygusaldüşünsel ve toplumsal bütünlüğünü sağlayankişilik gelişimiiletişim ve sevginin paylaşımını olumlu yönde zenginleştiren ve arttıran sağlıklılık halidir“.

Cinsellik yaşamımızın temel unsurlarından biridir. Cinsellikle ilgili mentalfiziksel, ve duygusal iyilik hali, cinsel olarak sağlıklı olmanın işaretleridir. Cinsel problemler ile ilgili sorulan sorular ile ilgili bazı cevaplar bulmaya çalışalım…

Cinsel problemler nelerdir?

Cinsel problemler kadınınerkeğin ya da her ikisinin de yaşadığı tıbbikültürelpsikolojik ve sosyal sorunların doyurucu ve sağlıklı cinsel yaşamı engellemesi sonucunda oluşmaktadırCinsellikle ilgili sorunlarkadınlarda cinsel isteksizlik ve cinselliğe yönelik ilginin kaybıcinsel açıdan uyarılamama ve orgazm olamamacinsel birleşme sırasında ağrı ya da kasılma, cinsel birleşmenin yaşanamaması olarak ortaya çıkabilirken; erkeklerde isecinsel isteksizlikboşalmanın erken olmasıboşalmanın zor olması ya da olmamasısertleşmenin olmaması ya da sürdürülememesi şeklinde sıralanabilir.

Cinsel problemlerin nedenleri nelerdir?

Cinsellikle ilgili problemler biyolojik – organik nedenler ve psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Organik nedenlerdamar hastalıklarıdiyabettansiyonuyuşturucu madde ya da alkol kullanımıilaç yan etkileri gibi sıralanabilirken, psikolojik nedenler olarak; partnere ya da ilişkiye dair sorunlardepresif duygu durum ve kaygı bozukluğu gözlemlenmektedir. Kişilerin organik veya psikolojik hiçbir problemi olmamasına rağmen cinsellikle ilgili yeterli bilgi ve beceriye sahip olmamalarıcinsel yaşamlarında pek çok sıkıntıya yol açabilir.

Cinsel problemlerin görülme sıklığı nedir?

Son yıllarda elde edilen verilere göre her 3 kişiden ikisi hayatlarının bir döneminde cinsellikle ilgili sorunlar yaşayabilmektedir. Erkeklerde en sık rastlanan cinsel sorunlarerken boşalma ve sertleşme sorunlarıyken kadınlardacinsel isteksizlikcinselliğe yönelik ilgi kaybıvajinismus ve orgazm sorunlarına sıkça rastlanmaktadır.

Cinsel problemlerin çözümlenmesi için kaç seans gerekir?

Cinsel terapi süreci bireyin terapideki istekliliğineterapiye olan inancınapartneriyle olan ilişkisineterapi sürecindeki uygulamaları dikkate alma düzeyine göre değişmektedir. Cinsel terapi süreci yapılandırılmış bir süreçtir ancak terapide ele alınan durum yalnızca cinsellik değildir ve çiftin ilişkisi üzerine de çalışılmaktadır. Bu sebeple seansların ne kadar süreceği ve seans sıklığı, kişiden kişiye ve partnerlere bağlı olarak değişmektedir.

Yukarıda sıralanan konuların tümü cinsel sağlık terapisinde çalışılabilir. Siz de içsel yolculuğunuzda size eşlik edecek bir uzman arıyorsanız, aşağıdaki formdan randevu talep edebilirsiniz.