Narsizm öz saygıkendine güvenkendini iyi hissetme, diğerleriyle olan ilişkisel mesafelenme için belirli bir oranda gereklidirNarisizm eksikliğinde kişi kendini yetersizdeğersizhiç bir şeye layık olmayan biri olarak görebilir ve kendini ihmal edebilir.

Narsizm nasıl gelişir?

Sağlıklı bir birey olabilmek için öz değer gerçekliğimizin farkında olmalı ve yaşamımızı buna göre sürdürmeliyizNarsist olgunun nerede toksik, nerede faydalı olduğu çok ince bir çizgi ile ayrılmaktadır.

Narsist kişinin özellikleri nelerdir?

Narsist kişilik örgütlenmesine sahip olan bireyler, kendine aşırı değer yükleyerekbüyüklenmeci bir tabloyla karşımıza çıkmaktadır. Bu kişiler aslında bir parçalarını hep yetersiz ve değersiz hissetmektedir ancak bu hislere temas etmekten kaçındıkları için daha çok dışarıdan nasıl göründüklerine odaklanırlar.

Dünyayla uyumlanmak yerine, dünyanın onlara uyumlanmasını ve istedikleri her şeyi onlara vermesi beklentisi söz konusudur.

Yetişme dönemlerinde etkili olan ebeveynlerin istek ve taleplerine göre hareket ederekonların beklentileri doğrultusunda bir benlik oluşturur ve sonraki dönemlerde de diğerleri tarafından onaylanma isteğini sürdürürler. Narsistik bireylerin geçmişine bakıldığında, soğuk ebeveynlere sahip oldukları görülür.

Çocuğu işlevsel hale getirmek için tüm imkanları kullanan fakat hislerinden hiç bahsetmeyen anne babalarla karşılaşırız. Çocuk böyle bir aile ortamında kendini ifade etmekte zorlanır ve engellenmişlik hisseder, bu durum sonrasında öfke ve saldırganlığa evrilebilir.

Narsistik özellikler kimlerde görülür?

Büyüklenmecibaşarızeka ve gücü aşırı önemseyeneşsizözel, ve diğerlerinden üstün olduğunu ve ancak kendisi gibi olan kişilerle iletişim kurabileceğini düşünen, beğenilmeyi çok önemseyen, başkalarının duygu ve ihtiyaçlarını anlamanın gerekli olmadığına inanan, kendi iyiliği için, diğerlerinden faydalanmayı normal bulan, sıklıkla başkaları tarafından kıskanıldığına inanan bireylerde narsistik kişilik organizasyonu görülme olasılığı yüksektir.

Yukarıda sıralanan konuların tümü narsist kişilik organizasyonu terapisinde çalışılabilir. Siz de içsel yolculuğunuzda size eşlik edecek bir uzman arıyorsanız, aşağıdaki formdan randevu talep edebilirsiniz.