Kayıp yas sürecisevilenkıymet verilen bir kişi ya da nesne kaybı sonrasındaki süreçtirKayıp yas süreci, doğal ve olması gereken bir kabullenme sürecidir.

Kayıp – yas sürecinin önemi

Tutulmamış yas kişinin yaşamında sonradan ortaya çıkarak, çok daha zor duygularla baş etmek zorunda kalmasına neden olmaktadır.

Kaybedilen kişinin ya da nesnenin yakınlığı, yok oluş biçimi yas sürecini etkileyen önemli unsurlardır. Yas, yalnızca ölümle eşleşen bir kavram değildir.

İlişki kaybısağlık problemleriiş kaybıemekli olmakyaşanan maddi kayıplarinanılan düşüncelerin kaybıevcil hayvan kaybıtaşınma süreçlerikayıp ve yas süreçlerinin içindedir. Herkesin yas süreci başka niteliklere sahip olabilirYas tutmak bireysel bir eylemdir. Kişinin yapısıinancıyaşam tecrübesinesneye yakınlığı sürecin içeriğini belirler.

Kayıp – yas süreci evreleri nelerdir?

İlk olarak kişi, ölüm ya da kaybın gerçekliğini idrak edemez.
Donuklukboşlukhissizlikşaşkınlık gibi durumların tümünü bu evrede tecrübe eder.

Kişi yavaş yavaş kaybının üzüntüsünü hissetmeye başlar. Zihin ilk durumda yaşayamadığı her şeyi, bu aşamada düşünmeye başlar ve kişide üzüntüözlemöfke duyguları bir arada görülebilir.

Kaybedilen kişi, durum veya nesnenin geri gelmeyeceği iyice anlaşılır ve kişi bu çaresizlik duygusuyla yüzleşmek zorunda kalırGeçmiş zamanda yapılmayanlar için Geçmiş zamanda yapılmayanlar için ve pişmanlık duyguları gün yüzüne çıkmaya başlar.

Kişi zaman içinde kaybın gerçekliğini anlamışyas sürecinin tüm aşamalarını yaşamaya izin vermişsekabullenme aşaması tamamlanmış olur. Kişi yaşamına bu gerçekliği kabullenmiş olarak devam edebilir ve kayıptan önceki yaşamına geri dönebilir.

Kayıp yas sürecinde ne zaman destek alınmalı

  • Kayıpla birlikte yok olma isteği,
  • Yaşamın değersiz olduğu düşüncesi,
  • Kayıptan dolayı kendini sorumlu hissetme,
  • Yas sürecinin çok uzun sürmesi.

Kaybı kabul edip hayatın devamlılığını sağlıyor olabilmek, sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Kayıpla başa çıkmak zor olabilir ancak bunun imkansız olmadığını hatırlamakta fayda var.

Yukarıda sıralanan konuların tümü kayıp yas süreci terapisinde çalışılabilir. Siz de içsel yolculuğunuzda size eşlik edecek bir uzman arıyorsanız, aşağıdaki formdan randevu talep edebilirsiniz.