Size nasıl yardımcı olabilirim?
  • Çalışma Saatleri : 09:00 - 21:00

Borderline Kişilik Organizasyonu

borderline

Sınırda kişilik olarak da bilinen borderline organizasyon gündelik yaşamda sıkça karşımıza çıkar.

Borderline Kişilik Özellikleri

  • Borderline kişilik örüntüsünü sahip kişiler duygu düzenlemesinde zorluk yaşarlar. Ruhsal durumlarında istikrarsızlık görülür. Buna bağlı olarak yaşadıkları ilişkiler ve davranışlarında da dengeli bir durum gözlemlemek zor olacaktır. Kişi “ya hep, ya hiç”, “ya iyi, ya kötü” sınırlarındadır ve arada başka bir seçenek olabileceğini hayal dahi edemez.
  • Benlik değerleriyle ilgili sürekli bir sorgulama halindedirler ve kendilerini genellikle değersiz hissederler. Çoğu zaman dürtüsel davranabilirler. Karşılarında kim olursa olsun onu manipüle etmek için elinden geleni yaparak sosyal ilişkilerini bu sistem üzerine kurarlar.
  • Bu kişilik örgütlenmesine sahip bireyler yoğun kaygı, öfke ve depresyon duygulanımlarını çok uzun sürmeyen periyotlarda deneyimleyebilirler ve bununla birlikte kendilerine, etrafa zarar verme atakları geçirebilirler. Madde ve alkol kullanımına yatkınlıkları olduğu söylenebilir.
  • Bir şeyin içinde uzun süre kalmakta zorlanırlar, bu sebeple de sıkça iş, partner, ev, okul değiştirdikleri gözlemlenmektedir. Yalnız kalmak ve terk edilmek en büyük korkularıdır ve bununla yaşamak yerine hayatlarına son vermeyi dahi düşünebilirler.
  • Sosyal ilişkilerindeki istikrarsızlık en çok yakın oldukları kişilere yöneliktir. Birini delicesine sevip saygı duyarken, yoğun idealleştirme duyguları varken herhangi bir ayrılma ya da çatışma yaşadıklarında birden bire ondan nefret edebilir o kişiyi değersizleştirmeye başlayabilir.
  • Sınırda kişilik özelliklerinden biri de büyümekten ve sorumluluk almaktan korkma durumudur. Kişi kendisiyle ilgilenecek, kendi işlerini yapacak, onu iyi hissettirecek birilerini bulup onlara yapışma tutumu sergileyebilir.

Borderline Kişilik terapiye hızlıca cevap veren bir örgütlenmeye sahiptir. Çünkü farkındalık düzeyi oldukça yüksektir, yalnızca eyleme geçmede bir sabotaj söz konusudur. Terapi desteği ile kişi bu sabotajların da farkına varır ve kendini düzenlemeye başlar.

Author: Sena Soysal

Ataşehir Psikolog Sena Soysal; İstanbul anadolu yakasında çalışmalarını sürdüren Klinik Psikolog Sena Soysal, Yeditepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle bitirmeye hak kazandı. Klinik Psikoloji yüksek lisans programıyla uzmanlığını tamamladı. Daha fazlası için : Klinik Psikolog Sena Soysal