Neden bazıları korkusuzca karar verip eyleme geçebilirken bazıları daha çekimser kalır? Cesaret ve karar verme, risk alma arasında bir bağlantı var mıdır?

Çocukluktan miras bir kelime cesaret. Korkmaktan korkan minik kalpler için hep bir tutunacak dal olarak, güvenli alan olarak oradaydı. Ne oldu da bu kavram yetişkinlikte tam ters yönde bir anlamla  güven yerine güvensizlik ve belirsizliği çağrıştırmaya başladı?

Karar vermek için cesaret gerekir!

Her seçişin bir vazgeçiş olduğu, bir kararla diğer olasılıklardan uzaklaşıldığını biliyor olmak; cesaret edip denemeyi güçleştirebilir. Ancak aynı zamanda karar vermeyi göze almak inanmakla mümkün, inanmak ise güvenmekle. Umut edebilen insan daha cesur oluyor, daha cesur olabilen de daha başarılı ve kararlı.

Hepimizin istekleri beklentileri var yaşamdan. Ancak bunların peşinden koşmazsak gerçekleşmeleri olası değil. Yol ne olursa olsun, nasıl seçilirse seçilsin kıymetli olan yolda olmaktır. Önünüze engeller çıkacaktır, bu engeller sizin yanlış karar verdiğinizi göstermez, vazgeçmek için kendinize işaretler aramak yerine arzunuzun peşinde, içinde olmanın ve gösterebildiğiniz cesaretin keyfini çıkarın…

Kendi geleceğinizi ancak kendinize inanma cesaretini  gösterebilirseniz seçebilirsiniz. Kaygılar, korkular elbet olacak ama yaşam onların eşliğinde ilerliyor. Risk almayı göze alabilen kişiler yenilikleri keşfedebiliyor.

Nasıl Cesur Olunur? Cesareti Nasıl Kazanacağım?

  • Geçmişe bak! Korkularınızın anlamını düşünün. Geçmişte karar verirken korkuların bu kararları nasıl etkiledi?
  • Cesur olabildiğin durumları hatırla! Bu anların öncesinde, sonrasında neler oldu, nasıl hissettin?
  • Cesaretin sana yaşattığı olumsuz deneyimleri düşün! Ne oldu da cesur olmaktan vazgeçtin?
  • Karar verdiğinde kazanacağını umduğun ve kaybedeceğini düşündüğün şeyleri listele! Hangi taraf daha ağır basıyor?
  • Cesur olmak doğuştan gelen bir özellik değil! Yaşadıklarımız, gözlemlediklerimizle oluşuyoruz. Cesaretin denedikçe kazanılan bir duygu olduğunu denemeye ne dersin?

Uzman Klinik Psikolog Sena Soysal

İstanbul Ataşehir Psikolog

 

 

close

Günün Motivasyonuna Katılın

Yaşadığımız an'a fikir katan, 'motivasyon mesajlarımıza' abone olmak için e-posta adresinizi bırakın, her sabah e-posta kutunuzda buluşalım.

+4
Ataşehir Psikolog Sena Soysal

Ataşehir Psikolog Sena Soysal

Ataşehir Psikolog Sena Soysal; İstanbul anadolu yakasında çalışmalarını sürdüren Klinik Psikolog Sena Soysal, Yeditepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle bitirmeye hak kazandı. Klinik Psikoloji yüksek lisans programıyla uzmanlığını tamamladı. Daha fazlası için : Klinik Psikolog Sena Soysal

Yorumlarınızla katılın