cinsel terapi istanbul

Cinsel sorunlar kadının, erkeğin ya da her ikisinin de yaşadığı tıbbi, kültürel, psikolojik ve sosyal sorunların doyurucu ve sağlıklı cinsel yaşamı engellemesi sonucunda oluşmaktadır. Cinsel terapi yaşanan cinsel problemleri çözmek üzerine odaklanır.

Cinsellikle ilgili sorunlar kadınlarda

  • cinsel isteksizlik
  • cinselliğe yönelik ilgi kaybı
  • cinsel açıdan uyarılamama
  • orgazm olamama
  • cinsel birleşme sırasında ağrı ya da kasılma
  • cinsel birleşmenin yaşanamaması

Cinsellikle ilgili sorunlar erkeklerde

  • cinsel isteksizlik
  • erken boşalmanın olması
  • boşalmanın zor olması ya da olmaması
  • sertleşmenin olmaması ya da sürdürülememesi

Cinsellikle ilgili problemler biyolojik- organik nedenler ve psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Organik nedenler; damar hastalıkları, diyabet, tansiyon, uyuşturucu madde ya da alkol kullanımı, ilaç yan etkileri gibi sıralanabilirken, psikolojik nedenler olarak; partnere ya da ilişkiye dair sorunlar, depresif duygu durum ve kaygı bozukluğu gözlemlenmektedir.

Kişilerin organik veya psikolojik hiçbir problemi olmamasına rağmen cinsellikle ilgili yeterli bilgi ve beceriye sahip olmamaları cinsel yaşamlarında pek çok sıkıntıya yol açabilir.

Son yıllarda elde edilen verilere göre her 3 kişiden ikisi hayatlarının bir döneminde cinsellikle ilgili sorunlar yaşayabilmektedir. Bu sorunları görmezden gelmek yerine nedenlerini anlamaya çalışmak cinsel yaşamdaki aksaklıkları çözümlemek için ilk adım olacaktır.

En sık görülen cinsel sorunlar nelerdir?

Erkeklerde en sık rastlanan cinsel sorunlar; erken boşalma ve sertleşme sorunlarıyken, kadınlarda cinsel isteksizlik, cinselliğe yönelik ilgi kaybı, vajinismus ve orgazm sorunlarına sıkça rastlanmaktadır.

Cinsel Terapi Süreci

Cinsel terapi süreci bireyin terapideki istekliliğine, terapiye olan inancına, partneriyle olan ilişkisine, terapi sürecindeki uygulamaları dikkate alma düzeyine göre değişmektedir.

Cinsel terapi süreci yapılandırılmış bir süreçtir ancak terapide ele alınan durum yalnızca cinsellik değildir ve çiftin ilişkisi üzerine de çalışılmaktadır. Bu sebeple seansların ne kadar süreceği ve seans sıklığı kişiden kişiye ve partnerlere bağlı olarak değişmektedir.

Author: Sena Soysal

Ataşehir Psikolog Sena Soysal; İstanbul anadolu yakasında çalışmalarını sürdüren Klinik Psikolog Sena Soysal, Yeditepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle bitirmeye hak kazandı. Klinik Psikoloji yüksek lisans programıyla uzmanlığını tamamladı. Daha fazlası için : Klinik Psikolog Sena Soysal

Comments are closed.