Günaydınlarımızın akışı her gün olmaktan çıkalı epey zaman oldu. Artık mail kutularına sürpriz aralıklarla, sürpriz zamanlarda düşüyorlar. Takip eden bir hafta da bu zamanlardan olsun :)

Bu haftanın alıntılarını sürekli okurların da artık aşina olduğu Psikanalist Adam Philips’in yayımlanan son kitabı İlgi Arayışı’ndan yapacağız.

Haftanın ilk alıntısı;

“Zevklerimiz veya daha basit bir ifadeyle tercihlerimiz diyebileceğimiz şey, bir tür yazgı veya kendimize dair tercih ettiğimiz bir tablo halini alır.“

“Kader diyemezsin sen kendin ettin” şarkı sözünün psikanalitik dildeki yazımı yukarıdaki cümle… Seçtiklerimiz hayatımızı şekillendiriyor, tercihlerimiz bizi biz yapıyor.

Burada fark edeceğimiz çok kıymetli bir ayrıntı bize işaret edilmiş. Yazgı, kader, şans olarak tariflediğimiz durumlar kendimizi pasifize edip yaşadıklarımıza karşıdan bakar bir halde, sorumluluktan kaçan bireyler olmamıza sebep oluyor.

Oysa ki ilgimiz neyeyse, beğenimiz hangi yöndeyse tercihlerimiz de oraya yöneliyor ve hayatımızı tam da ona göre yaşıyoruz.

Seçimlerimizin sorumluluğunu ve bu sorumlulukla gelen özgürlüğü hep hatırlamak dileğiyle!

 

Klinik Psikolog Sena Soysal

İstanbul Ataşehir Psikolog

Author: Sena Soysal

Ataşehir Psikolog Sena Soysal; İstanbul anadolu yakasında çalışmalarını sürdüren Klinik Psikolog Sena Soysal, Yeditepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle bitirmeye hak kazandı. Klinik Psikoloji yüksek lisans programıyla uzmanlığını tamamladı. Daha fazlası için : Klinik Psikolog Sena Soysal